Meme kanseri veya başka bir nedenle memenin alınması sonrası meydana gelen şekil bozukluğu kadını psikolojik olarak yıkıntıya sokabilmektedir. Kadın bir organını kaybetmiştir bunun yaratacağı travma küçümsenemez ve bu kadınlara yardım etmek plastik cerrahların en başta gelen görevleri olmalıdır. İşte bu nedenlerle plastik cerrahlar bu soruna çözüm bulabilmek için senelerdir çeşitli cerrahi yöntemler geliştirmiştir.

Meme Rekonstrüksiyonun Beklenmeyen Sonuçları ve Riskleri

Her cerrahi müdahale için geçerli olduğu gibi, meme rekonstrüksiyonu (yeniden inşa) ameliyatlarında da belirli komplikasyon riskleri bulunur. Bu komplikasyon risklerinin en sık görülenleri; doku alınan bölgede ya da göğüslerde sıvı toplanması, kanama ve nedbe dokulardaki fazlalıktır. Kan dolaşımını bozduğu artık herkes tarafından bilinen sigaranın da iyileşme sürecini negatif şekilde etkilediği şüphe götürmez bir gerçektir ki, sigara kullanımı doku çürümesi ve yara izlerinin daha belirgin olması gibi riskleri tetiklemektedir.

Meme rekonstrüksiyonu ameliyatından sonra gelişen bazı komplikasyonlar ikinci bir müdahaleyi zaruri hale getirebilir. Şayet operasyonda protez kullanılmışsa protezin etrafında zar şeklinde, bir kapsül oluşabilir. Kapsül oluşumunun aşırı seviye olması durumunda göğüslerde sertlik ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu tarz durumlarda ikinci müdahale gerekebilir.

Meme kanseri olan hastalarda kanserin tekrarlamasına yol açmayan meme rekonstrüksiyonu ameliyatları ayrıca kanser hastalarının ışın tedavisi veya kemoterapi gibi tedavileri içinde herhangi bir engel oluşturmamaktadır. Protez uygulanan hastaların sağlığının takibi için doktorunuz Manyetik Rezonans yani MR çektirmenizi isteyebilir. Beklenmedik herhangi bir durumda hemen doktorunuzla iletişime geçin.

 

Ameliyat Öncesi Değerlendirme

 

Memelerin kanser ya da farklı rahatsızlıklar yüzünden alınması, kadın psikolojisini derinden etkiler. Kadın bedeninin memelerden ayrı düşünülememesi ve kadın estetiğinin en önemli unsuru olan memenin kaybı, bir organını kaybeden kadının psikolojisinin tamamen çökmesine yol açabilir. Estetik cerrahinin başlıca görevi bu durumdaki kadınlara yardımcı olmak, yaşadıkları psikolojik problemlerin sebebi olan bu durumu ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Günümüzde bu problemin çözümü için çok başarılı teknikler bulunmakta, yeni cerrahi tekniklerden faydalanarak doğal ve estetik algıya hitap eden memeler yapılabilmektedir. Meme rekonstrüksiyonu operasyonunun, memenin alınmasıyla birlikte yapılması idealdir çünkü kadın, memesinin alınmasının getirdiği psikolojik problemlerle hiç karşılaşmadan bu süreci atlatmaktadır.

Meme rekonstrüksiyonu operasyonlarında farklı teknikler kullanılabilir ancak sizin için hangi tekniğin ideal sonuç vereceğini öğrenmek için mutlaka kliniğimizin doktorlarına danışmanız gerekir. Görüşmeniz sırasında doktorlarımız; bu estetik cerrahi operasyonların nasıl yapıldığı, komplikasyon riskleri, temel prensipleri, ameliyat sonrası iyileşme süreci ve nihai görünümle ilgili pek çok konuda kapsamlı şekilde bilgi vermektedir.

Meme Rekonstrüksiyonu İçin Uygun Adaylar

Kanserden tamamen kurtulmuş hastalar meme rekonstrüksiyonu ameliyat için ideal adaylardır ancak kanser teşhisinden sonra yaşanan psikolojik süreç, pek çok kadının bu operasyona dair kesin karar vermesini güçleştirmektedir. Aşırı kilo, tansiyon veya sigara gibi sebeplerden ötürü ameliyatı riskli olan hastalaraysa beklemeleri ya da risk faktörünü arttıran unsurlardan kurtulmaları tavsiye edilir.

Cerrahinin Planlanması

Tanısı yapılan hastalar meme rekonstrüksiyonu için kliniğimizde görev yapan doktorlardan randevu alabilir, bu sayede ideal sonuç alınması için hem genel cerrahi hem de estetik cerrahinin hangi süreçleri takip etmesi gerektiğiyle ilgili ortak bir karara varmasını sağlayabilir. Yaş, sağlık durumu ve dokuların yapısı gibi farklı faktörlerin değerlendirilmesinden sonra ameliyatın hangi teknikle yapılacağına karar verilir. Cerrahlarımız komplikasyonlar ve genel risklerle ilgili açık bir şekilde bilgi verir ve hastanın operasyonla ilgili tüm beklentilerini anlamaya çalışır. Bu operasyonlar meme görünümünün düzeltilmesini ve bu sayede psikolojik problemlerden kurtulmaya yardımcı olmayı hedefler ama hiçbir zaman mükemmel bir sonuç vaat etmez.

Cerrahiye Hazırlık

Onkolog ve estetik cerrah, ameliyat sürecine hazırlanmanız için özel hususlar hakkında bilgilendirmede bulunur. Hangi ilaçların ve vitaminlerin alınması, alınmaması; beslenme, sigara gibi birçok konuda telkinlerde bulunan hekimler operasyon öncesiyle ilgili bilmeniz ve uygulamanız gereken her hususu anlatır.

Cerrahi Yöntemler

Deri Ekspansiyonu (Deri Genişletme)

Meme derisi balonla şişirilerek genişletilen bu cerrahi yöntemde, balonla şişirilen derinin genişlemesi için 6-8 hafta beklendikten sonra ikinci bir seans uygulanır. Bu ikinci seansta yerleştirilen genişletici çıkartılır ve yerine meme protezi konur. Meme ucu ile meme ucu etrafındaki koyu renkli, dairesel alanın yani Areolanın yapımıysa bir sonraki seansa bırakılır. Şayet hastanın deri ve kas eksiği varsa ideal sonuç için doku nakli yapılması gerekebilir.

Flap ile Rekonstrüksiyon

Bel, kalça, sırt ve karın gibi beden bölgelerinden alınan dokunun memeye nakledildiği tekniktir. Bu işlem farklı yöntemlerle yapılabilir. Dokuların beslenmeyi sürdürmesi için damar sapına bağlı kalacak şekilde kaldırıldığı bu cerrahi teknikte, göğüs bölgesine açılan tünel kullanılarak istenen dokular transfer edilir. Bu uygulamada en çok sırt ve karın bölgesindeki dokular kullanılmaktadır. Şayet sırt dokusu ilavesi yapılacaksa ve doku hacmi yetersiz kalıyorsa hastaya protez ilavesi de yapılabilir.

Mikro Cerrahi

Diğer iki cerrahi yönteme nazaran daha kompleks bir işlem olan mikro cerrahi ile meme rekonstrüksiyonu gerek dokuların aldığı gerekse de transfer edildiği göğüs bölgesinde iz oluşmasına sebep olur. Bu uygulama sonrası iyileşme süresi de diğer tekniklere nazaran daha uzundur. Ne var ki, mikro cerrahi ile rekonstrüksiyon yapılan hastalarda daha doğal görünüm elde etme ihtimali artar. Bu yöntemin bir diğer avantajıysa sonucun kalıcı olmasıdır.

Ameliyat Sonrası Takip

Çok seanslı bir cerrahi prosedür olan meme rekonstrüksiyonunda en önemli adım, ilk operasyondur. Takip sürecinde bir ya da iki ek seans daha gerekli olabilir. Örneğin; deri genişletmesi tekniğiyle meme rekonstrüksiyonu yapılıyorsa genişleticinin yerine meme protezinin yerleştirilmesi ve meme başının oluşturulması gibi ek adımlara ihtiyaç duyulur. Ayrıca simetrik bir görünüm elde edilmesi için normal memede dikleştirme, büyültme yahut küçültme işlemlerinin yapılması da gerekebilir.

Ameliyat sonrası kendini halsiz hissedebilen hastanın, doktor tarafından önerilen tüm ilaçları düzenli bir şekilde kullanması gerekir. Cerrahi prosedüre göre değişmekle birlikte genellikle birkaç gün içinde taburcu olursunuz. Evinize gittikten sonra sıvı ve kan toplamasını engellemek için yerleştirilen drenlerin çıkartılması için operasyondan bir hafta kadar sonra kliniği yeniden ziyaret etmeniz gerekir. Bu erken süreçte his kaybı yaşanabilir ve bu his kaybı zamanla, yavaş yavaş düzelir. Yara izleriyle hızla iyileşmeye ve daha az belirgin hale gelmeye başlar. 1-1,5 ay gibi bir süre içinde normal fiziksel aktivitelerinizi yapabilir hale gelirsiniz ancak yine de öncelikle doktorunuza danışmanızda yarar var.