Kadında meme sarkması en azından kişinin özgüvenini azaltır. Memenin sarkma nedenleri doğum sonrası meme dokusunun küçülmesi ve erimesi, aşırı kilo kayıplarında meme içindeki yağ dokusunun küçülmesi ve göğüs kasına bağlı olan meme bağlarının zayıflayıp gevşemesi ve uzaması nedeni ile meydana gelir.

Cerrahi İşlemlerin Hepsi Biraz Belirsizlik ve Risk Taşır

Basit bir işlem olmayan meme dikleştirme ameliyatı ancak yetkin bir estetik cerrah tarafından yapıldığı müddetçe güvenli bir cerrahi müdahaledir. Meme dikleştirme ameliyatları da tüm diğer cerrahi uygulamalarda olduğu gibi, belli anestezi reaksiyonu ve komplikasyon riskleri taşır.

Meme dikleştirme yani Mastopeksi ardından enfeksiyon ve kanama gibi nadir görülen tablolar gelişebilir. Bu tür seyrek görülen durumların yaşanması halinde yara izleri genişler. Estetik cerrahınızın ameliyat öncesi ve sonrasına dair verdiği tüm önerilere harfiyen uyarak, tüm bu riskleri minimum seviyeye indirilebilirsiniz.

Meme dikleştirme ameliyatı belirgin izler bırakmasına rağmen estetik cerrahınızın bu izlerin sutyen ve bikiniyle kapatılabilecek yerlerde olmasını sağlar. Kötü yara iyileşmesiyse ekseriyetle sigara kullananlarda görülür. Çok düşük bir ihtimal olarak; memelerin ve meme uçlarının kalıcı olarak hissizleşmesi, asimetrik meme başı gibi komplikasyonlar söz konusudur.

Ameliyatın Planlanması

Beklentilerinizi ilk değerlendirme sırasında cerrahınızla net bir şekilde paylaşmak ve onun da düşüncelerine kulak vermek çok önemlidir. Hastayla estetik cerrahların ideal meme büyüklüğüne dair düşünceleri birbirinden farklı olabileceği için bu konular değerlendirme sırasında görüşülmelidir. Ayrıca göğüs ucunun konumuyla da ilgili görüşmenizde yarar var çünkü bu operasyonlar meme uçlarının konumunun değişmesine sebep olur.

Cerrahınız ameliyatla ilgili hemen her konuda, oldukça detaylı bir şekilde bilgilendirme yapmaktadır. Ameliyatın nasıl gerçekleştirileceği, ameliyat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler, komplikasyon riskleri gibi her konuda bilgi veren cerrahınıza sizin de merak ettiğiniz her soruyu çekinmeden sormanız gerekir. Bu sayede ameliyat sonrası oluşacak izler, riskler, beklentinin nasıl olması gerektiği gibi konularda anlaşmaya varılarak ameliyatınız sizi en fazla memnun edecek şekilde planlanır.

Meme Dikleştirme İçin Uygun Adaylar

Meme dikleştirme ameliyatları hayalinizdeki görünüme kavuşmanızı ve çevrenizdekilerin size daha farklı davranmasını sağlamak yerine, yalnızca kendinize güveninizi tazelemenize yardımcı olur ve göğüslerinizin daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ameliyat kararı almadan önce beklentilerin gerçek dışı hayaller olmadığından emin olmakta, gerçekle bağdaşan hayaller kurulmasında yarar vardır.

 

Mastopeksi yani meme dikleştirme ameliyatı için en uygun adaylar; gerçekçi beklentilere sahip olan, ameliyat sürecini anlayabilecek ve duygusal olarak da dengeli kişilerdir. En iyi sonuçlar, küçük ve sarkık göğüslere sahip kadınlarda elde edilmektedir. Hemen her tipteki göğsün dikleştirilmesi mümkün olmasına rağmen ağır memelerin kaldırılmasıyla sağlanan görüntü uzun süreli olmayabilir. Kadınlar özellikle doğum sonrası sarkan ve deri fazlalığı oluşan göğüslerini dikleştirmek için Mastopeksi ameliyatını tercih etmektedir. Çocuk yapmayı ve emzirmeyi planlayan kadınlarınsa meme dikleştirme estetiğini ertelemesi daha uygun bir tercih olabilir.

Yerçekimi etkisi, sık kilo alıp verme, hamilelik, emzirme ve yaşlanma gibi sebeplerden ötürü kadınların göğüsleri sarkabilir. Göğüs derisinin elastik yapısını kaybetmesi ile birlikte şekil bozuklukları ortaya çıkar ve göğüsler sarkmaya başlar. Mastopeksi yani meme dikleştirme estetiği ameliyatı sarkan memelerin uzun süre boyunca dikleştirilmesini sağlar. Göğüs ucunun etrafındaki kahverengi alanın yani Areola bölgesi genişse bu soruna da çözüm sunulabilir. Göğüsleri küçük olan veya doğumdan sonra memelerinin içi gevşeyerek küçülen kadınların göğüsleri, Mastopeksi haricinde meme protezi yerleştirilerek de hacim kazandırılabilir ve daha dolgun hale getirilebilir.

Bu cerrahi müdahaleler gebeliği ve sonraki emzirme sürecini olumsuz etkilemese de, hamilelik esnasında meme derisi genişleyeceği için meme dikleştirme estetiğiyle elde edilen sonuçlar olumsuz etkilenecektir. Bu gibi durumlarda doğum sonrası orta vadede yeniden meme dikleştirme ameliyatı yapılabilmektedir.

Ameliyat İçin Hazırlık

Ameliyata hazırlık için yapmanız gerekenlerle ilgili detaylı bir bilgilendirme yapan cerrahınız; sigaradan beslenmeye, ilaçlardan vitaminlere kadar yapmanız ve yapmamanız gereken her şeyi sizinle paylaşacaktır. Gerekli görülmesi halinde meme röntgeni yani mamografi çektirmeniz de istenebilir.

Meme dikleştirme ameliyatından önce ve sonra size refakat edecek birini bulmanız, ameliyat için kliniğe nasıl gelmeniz ve ameliyattan sonra erken süreçte neler yaşayacağınız gibi hususlar hakkında da detaylıca bilgilendirileceksiniz. Bu cerrahi müdahaleler 1,5-2 saat kadar sürmesine rağmen ameliyatın içeriğine bağlı olarak sürenin daha da uzaması mümkündür.

Genel anestezi altında gerçekleştirilen meme dikleştirme estetiği ameliyatına nasıl hazırlanmanız gerektiğiyle ilgili estetik cerrahınız elinden geldiğince açık şekilde bilgilendirmeye çalışmasına karşın sizin de aklınıza takılan her şeyi çekinmeden sormanız, aklınızdaki soru işaretlerinden kurtulmanız gerekir.

Uygulanacak Anestezi

Tüm ameliyat süresince tamamen uyuyor olacağınız meme dikleştirme ameliyatları genel anestezi altında yapılır. Nadir durumlardaysa hafif bir sarhoşluk veren sedatif ilaçlarla kombine edilen lokal anestezi uygulanır. Uyanık ancak gevşemiş halde olmanızı sağlayan bu sedatif ilaç kombinli lokal anestezide hasta çok az rahatsızlık duymaktadır. Ancak bahsi geçtiği üzere meme dikleştirme estetiği ameliyatlarının oldukça büyük bölümü genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Cerrahi

1,5 saat ile 3,5 saat arasında değişen bir süre alan meme dikleştirme ameliyatında farklı Mastopeksi teknikleri kullanılabilir. Farklı cerrahi yöntemler olmasına rağmen yine de ekseriyetle “Ters T” şeklinde kesi yapılan teknik uygulanmaktadır.

Çıkarılacak deri alanını ve Areolanın yani meme ucu etrafındaki koyu renkli alanın yerini belirleyen cerrah, fazla deriyi çıkartarak göğüsleri ve Areolayı yukarı alır, orta hattı birleştirerek göğüsleri şekillendirir. Meme kaldırmayla birlikte göğüs protezi de yerleştirilecekse, meme protezi göğüs dokusunun hemen altında açılan keseye ya da göğüs kasının arkasına uygulanır.

Ameliyatın ardından göğüsler, Areola ve meme altına uygulanan geçici dikişler sayesinde daha sıkı ve dik halde olmaktadır.

Diğer Özelliği Olan Cerrahi Teknikler

Meme dikleştirme estetiğinde kullanılan teknikler; Vertikal Mastopeksi ve Circumareloar Mastopeksi olmak suretiyle ikiye ayrılır.

Vertikal Mastopeksi

Vertikal Mastopeksi tekniğinde sadece tek bir kesi hattı bulunmakta, bu hat meme altına dikey şekilde inmektedir. Yaşanan son gelişmelerin neticesinde bu gibi cerrahi uygulamalar çoğu göğüs estetiği vakasında kullanılmamaktadır. Kliniğimiz bünyesindeki hekimlerimizin tamamı bu tekniği başarıyla uygulayabilmektedir.

Circumareloar Mastopeksi

Meme başının çevresindeki koyu renkli alan yani Areola bölümünün çevresinde kesi yapılan bu teknik özellikle sarkık ve küçük göğüslü hastalara uygulanmaktadır. Areola etrafında sirküler kesi yapıldığı ve bazı durumlarda bölgeden dairesel deri parçası çıkarıldığı Circumareloar Mastopeksi tekniğinde bariz belirgin bir iz oluşmadığından teknik, “izsiz meme dikleştirme estetiği” olarak da isimlendirilmektedir.

Bu tekniğin estetik cerrahi literatürüne girişi, Dr. Onur Erol’un 1974 ve 1981 yıllarındaki bilimsel yayınlarıyla başlamaktadır. İngilizce bir bilimsel yayında bu uygulama tekniğinden bahsedilirken; “Dr. Onur Erol bu tekniğin babasıdır” ifadesi kullanılmıştır.

Bu teknik sayesinde hiç meme derisi çıkarılmadan yahut çok küçük bir parça çıkarılarak meme dikleştirme ve yeniden şekillendirme işlemi yapılabilmektedir. Ancak bu tekniğin sizin için uygun olup olmadığını öğrenmek için önce doktorlarımızdan randevu almanız ve muayene olmanız gerektiğini de unutmayın.

Ameliyat Sonrası

Ameliyat sonrası ilk günler öksürdüğünüz ve hareket ettiğinizde göğüslerinizde ağrı olabilir. Doktorunuz bu ağrılardan en az şekilde etkilenmeniz için ağrı kesiciler önerecektir ancak ağrı kesicileri sadece ağrı hissettiğiniz zaman almanız önerilir. Ameliyatın ardından hafif bir pansuman ve üzerine elastik bandaj yahut cerrahi sutyen giydirilen hastanın göğüs kenarlarına, ayrıca biriken kanla sıvıların atılması için ince tüpler yerleştirilir. Bandajlar bir, iki gün sonra açılmakta ancak cerrahi sutyen kullanımına ilerleyen haftalarda devam edilecektir.

Ameliyattan sonraki ilk ay boyunca doktorunuz önerdiği özel cerrahi sutyeni gece gündüz, sonraki aylardaysa gündüzleri devamlı takmanız gerekir. Tabi ki, kirlendiğinde yeni bir sutyen giyebilirsiniz. Kuruyan ciltler için ameliyat yerlerine sürülmemek kaydıyla günde birkaç defa nemlendirici uygulanabilir. İlk birkaç ay boyunca arada aniden beliren, keskin ağrılarla karşılaşabilir ve ayrıca ilk adet öncesi göğüslerinizde ağrı hissedebilirsiniz. Dokuların şişmesinden ötürü gerek meme ucu gerek memelerde his kaybı oluşabilir ama bu durum 1,5 ay içinde ortadan kalkar. Yine de hatırlatmakta yarar var ki, bazı vakalarda his kaybının düzelmesi 12 ayı bulmakta ve çok nadir olarak bu durum kalıcı olmaktadır.

İlk ay ağır şeyleri itmekten, kaldırmaktan uzak durmanız gerekirken ilk birkaç hafta araba kullanmamanızda da yarar vardır. İlk hafta dolmadan cinsel ilişkiye girmek, cinsel uyarılar göğüslerin şişmesine sebep olabileceği için sakıncalı olabilir. 5-6 hafta boyunca hafif temaslar haricinde göğüslerinizi fiziksel etkilerden korumanız gerekir. Herhangi bir olağandışı durumda zaman kaybetmeden doktorunuzu arayın.

Normale Dönüş

Doktorunuz, ameliyattan sonra normale dönüş süreciyle ilgili hemen her konuda sizi etraflıca bilgilendirecektir. İyileşme sürecinin sizin için rahat bir şekilde geçmesi ve komplikasyon riskinin minimuma indirilmesi için birçok konuda tavsiyeler veren doktorunuzun önerilerine harfiyen uymanız, kendi yararınıza olacaktır.

Birkaç günde ayağa kalkacak olmanız, önünüzdeki haftalar alan uzun süreç boyunca pek çok hususa dikkat etmeniz gerektiği gerçeğini değiştirmemektedir. Masa başı çalışanların işe dönmesi için 1 hafta beklemesi gerekirken, ilk ay boyunca başınız yukarda yatmalı ve asla ağır kaldırmaya çalışmamalısınız. Cinsel uyarılar göğüslerde şişliğe yol açabildiğinden, ameliyat sonrası erken süreç olan ilk hafta cinsel hayatınıza ara vermelisiniz. Meme dikleştirme estetiği ameliyatlarında süt kanallarına herhangi bir müdahale yapılmadığı için bu estetik cerrahi operasyonlar emzirmeye herhangi bir mani oluşturmamaktadır.

İlk haftanın sonunda daha rahat hareket etmeye, efor gerektirmeyen işler yapmaya başlayacaksınız. Varsa direnleriniz çıkartılacak ve pansumanınız yenilenecektir. Birkaç hafta içindeyse morluk ve şişlikten kaynaklı şikayetlerinizde büyük azalma olacak, dikişlerinizin eğer gizli dikiş değilse tamamı alınacak, meme ucu ve göğüslerdeki duyu giderek artmaya başlayacaktır. Artık yavaş yavaş hafif egzersizler yapmaya başlayabilirsiniz. Birkaç ay içinde kesi izleri solmaya ve ten rengini almaya başlayacaktır. Bu sürecin sonuna kadar sutyen takmaya devam etmeniz tavsiye edilir.

Yeni Görünümünüz

Birkaç hafta içinde morluklar solacak ve göğüslerinizdeki şişlik önemli ölçüde inecektir ancak yine de göğüslerinizin son halini görmek için 6 ay, bazen 1 yıl kadar beklemeniz gerekir. Nitekim bir senenin ardından hormon bazlı değişiklikler, hamilelik yahut kilo değişimi gibi sebeplerden dolayı göğüs boyutlarında farklılık görülebilir. Cerrahlarımız her zaman kesi izlerinin olabildiğince az belirgin olması, sutyen ve bikini ile bu izleri kolayca kapatabilmesini sağlamaya çalışmaktadır ancak yine de bu ameliyat kalıcı izler bırakacaktır.

İlk aylarca kabarık ve koyu kırmızı renkte olan kesi izleri zamanla daha az belirgin hale gelecek ve kesi hattının rengi de ten renginize dönmeye başlayacaktır. Tabi ameliyat sonrası özellikle erken süreçte ameliyat bölgenizi güneş ışınlarından korumanız gerektiğini de unutmayın.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası hastanın sabırlı olması ve kendini uzun sürecek ancak her gün sonuca biraz daha yaklaşacağı bir sürece hazırlaması gerekir. Ameliyat sonrası hemen ani ve olumlu bir değişim beklenmesi gerçekle bağdaşmayacaktır.