Meme ameliyatı düşünen her kişinin atması gereken ilk adım bir plastik cerraha danışmaktır. Meme büyültme ameliyatı göğüslerinizi şekillendirir fakat hayatınızı şekillendirmez.Estetik cerrahi görünümünüzü düzeltir ve kendinize olan güveninizi tazeler fakat gerisi size kalmaktadır.

Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Estetik cerraha danışmak, meme estetiği yaptırmayı düşünen herkesin yapması gereken ilk şeydir. Mükemmeliyetçilik peşinde koşmaksızın, ameliyatın düzeltme sağlamak için yapıldığını unutmayın ve estetik cerrahınıza meme estetiğiyle ilgili tüm beklentilerinizi açık yüreklilikle anlatın. Duygusal açıdan kararlı olması gereken hastanın unutmaması gereken; meme estetiği ameliyatlarının hayatı değil, yalnızca memeleri yeniden şekillendirdiğidir…

Estetik cerrahinin sunduğu imkanlar göğüslerinizdeki yapısal kusurların giderilmesini ve beklentilerinizin maksimum ölçüde karşılanmasını sağlamaya çalışır ancak gerisi tamamen size kalır. Cerrahınız göğüs kafesi, deri ve göğüslerin durumuyla ilgili birçok konuda değerlendirme yapacak ve sizinle de sonucu etkileyecek her konuyu tartışacaktır. Küçük göğüslü kadınlar kadar göğüslerinde bariz derecede sarkma olan kadınların da meme büyütme estetiği yaptırması mümkündür. Ancak sarkık göğüslerin büyültülmesi farklı bir cerrahi prosedür gerektirmekte yani ameliyatın kapsamı farklı olmaktadır.

Meme büyütme ameliyatı öncesinde estetik cerrahınızla ideal meme büyüklüğüyle alakalı ne düşündüğünüzü açıkça paylaşmalı ve ortak bir karara varmalısınız. Zira doktorunuzun ideal meme büyüklüğü anlayışıyla sizinki birbirinden farklı olabilir. Estetik cerrahınız ameliyatın nasıl yapılacağı ve en çok merak edilen ameliyat izlerinin de nerede olacağıyla ilgili geniş içerikli bir bilgilendirme yapar. Bu bilgilendirme esnasında aklınıza yatmayanları net ifadelerle doktorunuzla paylaşın ve merak ettiğiniz her sorunun cevabını da açık yüreklilikle isteyin.

Dünya çapında en çok yapılan estetik cerrahi operasyonları meme estetiğiyle ilgiliyken, meme estetiği operasyonlarının da en çok ilgi göreni meme büyütme estetiğidir. Yüz binlerce meme büyütme estetiği yapılmasına rağmen yine de belirli konularda riskler söz konusudur. Estetik cerrahınız size komplikasyon, enfeksiyon ve diğer önemli hususlar hakkında şeffaf bir biçimde bilgi verecektir. Şu bir gerçek ki, uzman estetik cerrahlar tarafından yapıldığında bu meme büyütme estetiği ameliyatlarında oldukça düşük bir risk söz konusudur.

Cerrahi Yöntem

Doğumun ardından atrofiye olmuş yani küçülmüş ya da kalıtsal sebeplerden dolayı hiç gelişmemiş memelerin büyültülmesi için uygulanan meme büyültme ameliyatları, hasta isteklerine ve beklentilerine göre kapsamı belirlenen cerrahi müdahalelerdir. Ekseriyetle genel anestezi altında yapılan meme büyütme ameliyatını, ayaktan tedavi merkezinde ya da hastanede olabilirsiniz.

Ameliyat Kesi Yeri

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. En fazla kullanılan teknikler; meme altının göğüs kafesiyle buluştuğu bölgenin çok az üstüne kesi açmak, Areola yani meme başı çevresindeki koyu renkli derinin alt sınırı boyunca yarım daire şeklide kesi açmaktır. Koltuk altına kesi açmak suretiyle gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatları da olmasına rağmen bu tekniğin nadir kullanıldığı söylenebilir. Ameliyat tekniği, estetik cerrahınızın tercihine bağlı bir karardır. Areola çevresinden kesi açılan cerrahi müdahalelerde iz kalma ihtimali düşmekte, bir yılın ardından hastaların %95’inde ameliyat izleri güçlükle fark edilir hale gelmektedir.

Silikonun yerleştirildiği bölge

Göğüs kasıyla meme dokusu arasına yerleştirilen silikon meme protezi sayesinde doğal bir görünüm elde edilir ve ayrıca bu uygulama ile göğüs kasının zedelenmesi de önlenir. Hastanın ertesi gün işine geri dönmesi mümkündür.

Farklı bir uygulama olarak, silikon meme protezinin göğüs kasının arkasına da yerleştirilebilmektedir ancak ameliyat sonrası süreç ağrılıdır ve dren kullanma ihtiyacı doğar

Ameliyatın içeriğine göre değişmekle birlikte, meme büyütme ameliyat ortalama olarak 2 saat kadar sürmektedir. Ameliyat bittikten sonra pansuman yapılır ve hasta özel bir sutyen kullanır. Meme büyütme estetiğinin amacı; doğal ve dolgun görünen göğüsler yapmaktır.

Meme Silikonu

Meme büyütme için seneler boyunca birçok farklı cerrahi yöntem denenmiştir ancak bu uygulamalar çok iz bıraktığından farklı arayışlar içine girilmiştir. Meme bölgesine yabancı maddelerin yerleştirilmesiyle göğüslere hacim kazandırmanın mümkün olup olmayacağıyla ilgili görüşlerin dile getirilmesinin ardındansa birçok madde denenmiş ve ne yazık ki bu denemeler hep hüsranla sonuçlanmıştır. Şekil bozukluklarından komplikasyonlara çeşitli sorunların yaşanmasının ardından 1961’de meme için özel bir protez tipi önerildi. Dr. Cronin tarafından protez tasarımının onaylanmasının hemen ardından Dowcorning firması üretim çalışmalarına başladı ve ilk meme protezleri köpekler üzerinde denendi. Köpeklerle yapılan yaklaşık bir yıllık çalışma sonrasında silikon meme protezlerinin oldukça başarılı sonuçlar sunduğu belirlendi. Nihayet 1962 yılında Houston’da ilk defa bir insana silikon meme protezi yerleştirildi ve sonuç çok başarılı oldu.

İlk uygulamanın büyük bir başarıyla sonuçlanmasından sonra silikon meme protezlerine yoğun ilgi gösterilmeye başlandı. Ta ki, bir fotomodelin üretici markaya dava açmasına kadar… ABD’de kısa sürede bir endüstriye dönüşen bu durum, avukatların %50-%50 anlaşmalar yaparak üretici firmaya dava açmasıyla birlikte kısa sürede silikon meme protezlerinin üzerinde kara bulutlar dolaşmasına yol açtı. İddialar, silikon protezlerin kanser yaptığı yönündeydi. Protez üretici firma hızlı bir şekilde ödediği tazminatlar yüzünden iflas bayrağını çekti.

Silikon meme protezleriyle ilgili bugüne kadar çok fazla içi boş iddia ortaya atıldı ve dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmalar da tüm bu iddiaların asılsız olduğunu, defalarca ortaya koydu. Amerikan Sağlık Bakanlığı (FDA) kamuoyuna güven vermek için bağımsız olarak kendi özel araştırmalarını yürüttü ve bu çalışmalar neticesinde tıpkı diğer üniversitelerin araştırmaları gibi, silikon meme protezlerinin insan bedenine herhangi bir zararı olmadığı kanıtlandı. Bu sayede silikon meme protezlerinin adı yeniden temize çıkmış oldu.

Yaşanan bu sürecin belki de en büyük yararı, silikon protezlerin daha da kaliteli şekilde yapılması için FDA’nın baskı uygulaması oldu. Kalitedeki büyük artış, silikon protezlerin daha da güvenilir hale gelmesini sağladı. Artan kaliteyle birlikte sızma, sertleşme ve şekil bozukluğu gibi risklerde ciddi oranda azalma oldu.

Ameliyat Sonrası Bakım İçin Bilgiler

  • Ameliyat sonrası ilk 15 gün sırtüstü şekilde yatmalısınız.
  • İlk iki gün, kollarınızı olabildiğince az hareket ettirmelisiniz. İlk hafta tamamlanıncaya kadar ağır kaldırmayın ve araç kullanmayın.
  • Genel olarak 6 veya 7. Gün alınan bandajlar çıkartılıncaya kadar göğüs bölgenizi ıslatmayın.
  • Ameliyat sonrası ağrı hissedebilirsiniz ve göğüslerinizde şişlik, morluk olabilir. Göğüslerde his kaybı yaşanması da anormal olarak görülmeyen bir durumdur.
  • Antibiyotiklerinizi ilk hafta muntazam bir şekilde, ağrı kesicileriyse yalnızca herhangi bir rahatsızlık hissettiğinizde kullanın.
  • İlaçlarınızın hiçbirini, doktorunuzla konuşmadan bırakmayın.
  • Ameliyattan sonraki 1,5 aylık süreçte aspirin ve benzeri kan sulandıran ilaçları kullanmayın.
  • 2. haftadan itibaren 1000 Ü E Vitaminine başlayın ve 8 aylık kullanımın ardından 1 ay kadar ara verdikten sonra altı ay daha kullanın.
  • 3 haftanın ardından yeni masaj tipleri için doktorunuza danışın ve öğrendiğiniz bu yeni masajları düzenli şekilde uygulayın.