Meme Büyütme Ameliyatı ve Meme Silikonu Patlar mı?

meme silikonu patlar mıMemenin alışılmış ölçülerden küçük olması kadınların bu durumdan rahatsız olmasına sebep olmakta, bu hem ruhsal hemde giyim kuşamla ilgili sorunlar yaratabilmektedir. Meme küçüklüğü yapısal olabilir, yani gelişme çağından itibaren meme hep küçük kalmıştır. Bazen de çocuk emzirmeden sonra sarkma ile birlikte memede küçülme görülebilmektedir. Bunların dışında meme boyutlarının simetrik olmaması, hastalık dolayısı ile küçülmüş olması yada bir kısmının alınması gibi durumlar da kişileri rahatsız etmekte hatta bazı kişilerde bu rahatsızlık yetersizlik hissi ortaya çıkarmaktadır.

Meme büyütme, kadınların toplum içinde daha fazla yer alması ile beraber daha çok talep edilen bir ameliyat haline gelmiştir. Dünyada ve ülkemizde en çok yapılan estetik ameliyat arasında meme büyütme ameliyatı yer almaktadır.

Protez ile meme büyütme ameliyatından sonra kadınların kendine olan güveni artmakta buda hastanın hem ev hem iş hayatını daha iyi yönde etkilemektedir. Meme büyütme ameliyatlarında bu ameliyatlar için özel olarak üretilmiş protezler kullanılmaktadır. Protezlerin dış yüzeyi daima silikon bir kılıftan oluşur. İçinde ise silikon jeli, serum fizyolojik, soya yağı veya hidrojel bulunabilir. Bu maddelerden en iyi tanınanı 1962 yılından beri kullanılan silikondur.

1990’lı yıllarda silikonun vücuda zarar verebileceği yönünde spekülasyonlar yapılmış olmakla birlikte, uzun yıllar boyunca yapılan takipler, silikon meme protezi takılan kişiler de hiçbir hastalığın normal popülasyondan daha sık olmadığını göstermiştir. Silikon protezler sağlam yapıda olup patlamaları veya yırtılmaları kolay değildir. Magazin basınında zaman zaman rastladığınız “silikonu patladı” şeklindeki haberlerde problem protezin patlamasına değil ameliyat yarasının açılmasına bağlıdır. Kuralına uygun yapılan bir meme protezi ameliyatında böyle bir komplikasyon beklenmez. 15-20 yıl taşınan bir meme protezinde ise aşınma ve silikon jelinin protez dışına sızması çok nadir olabilir. Sızan jel normal olarak protezin çevresindeki kapsülün içinde kalır ve hasta bu durumun farkına varmayabilir. Bu durumunda hasta için hiç bir zararı olmaz. Silikon protez, uygun ameliyat koşullarında emniyetle kullanılabilecek bir materyaldir.

son 30 yıldır meme hastalıklarının takibinde mammografi kullanılmaktadır. Silikonun mammografi takibine engel olabileceği tartışılmıştır, ancak günümüzde kullanılan mammografi cihazları ve tecrübeli bir radyoloğun protez olan bir memede mamaografi yapması mümkündür.

 

0 cevaplar

Cevapla

Tartışmaya katılmak ister misiniz?
Katkı yapmaktan çekinmeyiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>