Ameliyat Öncesi Değerlendirme

Erkek meme hastalıklarının ortalama %65’ini oluşturan jinekomasti, kısaca erkek memesinin farklı faktörlere bağlı olarak kadınsı bir görünüm sunacak şekilde büyümesidir. Birçok farklı faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilen jinekomasti ekseriyetle kalıtsal ve hormonal sebeplerden ortaya çıkar. Nadir olaraksa etken faktör; üreme organındaki gelişim bozukluğu, hormon üreten tümörlerin oluşumu, alkol, uyuşturucu ve belirli ilaçlardır.

Ergenliğe giren gençlerde yaygın görülen jinekomasti birkaç sene içinde memenin küçültmesiyle ortadan kalkar. Bu gelişimin gerilememesi ve devam etmesi durumundaysa memeler olması gerekenden çok daha büyük hale gelir yani jinekomasti gelişir. Bazen sadece tek bir memede de jinekomasti görülebilir.

Yağ ve meme dokusuna bağlı olarak ortaya çıkan jinekomastinin üç farklı tipi vardır;

Yağlı Jinekomasti: Memedeki yağ dokusunun büyümesinden kaynaklanır.

Glandüler Jinekomasti: Meme dokusunun büyümesinden kaynaklanır.

Yağlı Glandüler Jinekomasti: Memedeki yağ dokusuyla birlikte meme dokusunun da büyümesi neticesinde oluşur. 

Ameliyatın Psikolojik Açıdan Önemi

Karşı cinsin bedeniyle ilgili tüm gelişmeleri, en ince detayına kadar ve son derece yakından takip eden ergenlik dönemindeki gençler karşı cinsle özdeşleşen bir özelliğin kendi bedeninde olmasından derin üzüntü ve utanç duyar. Bu yüzden bu dönemde memelerin büyümesi gençlerin psikolojisini darmaduman ederken, yetişkin erkeklerde de yaşanan psikolojik problemler pek farklı değildir.

Çözümü bedenini saklamakta bulan pek çok erkekler senelerce tişört giymeden, denize girmeden ve hatta kambur dolaşarak yaşıyor. Toplumdan soyutlanmaya ve özgür şekilde yaşamaktan feragat etmeye gerek kalmadan mutlu bir yaşam sürdürmek içinse erkeklerin tek yapması gereken; kliniğimizin uzman estetik cerrahlarından randevu almak. Gelişen estetik cerrahi ve yeni teknolojiler sayesinde jinekomasti tedavisi yüksek başarıyla sonuçlanır hale gelmiştir.

Cerrahi Tedavi

Jinekomasti tedavisinde iki farklı temel yöntem tercih edilmektedir: liposuction yani vakum yağ emme ve memedeki fazla dokunun cerrahi müdahale ile çıkartılması. Büyük çoğunluğu memedeki yağ dokusunun artmasıyla şekillenen jinekomastinin tedavisinde gelişen liposuction uygulamalarından yararlanılmakta, meme başı ve göğüs çevresinde açılan çok küçük kanallardan girilerek yağ dokusunun fazlalığı alınmaktadır.

Jinekomastinin farklı tipleri bulunduğu için bazı hastalarda meme büyümesinin tek sebebi yağ dokusundaki artış değil, meme dokusunun veya meme dokusunun yağ dokuyla birlikte büyümesidir. Bu gibi durumlarda yalnızca liposuction uygulamalarıyla jinekomastinin etkin şekilde tedavi edilmesi mümkün olmamakta, fazla dokunun da çıkartılması gerekmektedir. Son dönemde kullanılan Vaser Liposelection ve Ultrasonik Liposuction uygulamaları sayesinde sert meme dokusu olan hastalarda da tedavi son derece başarılı şekilde sonuçlandırılabilmektedir.

Kullanılan yönteme, memenin büyüklüğüne, sonunun sebebine ve farklı faktörlere bağlı olarak değişmekle birlikte; genel ya da lokal anestezi altında yapılabilen operasyon ortalama 30 dakika ile 1,5 saat arası sürmektedir.

Ameliyat Sonrası

Jinekomasti tedavisinden sonra hastanın klinikte yatması gerekmez ve hasta aynı gün evine geri dönebilir. Yapılan operasyonun içeriğine ve hastanın sağlık durumuna göre 1 ila 3 gün içinde iş başı yapılabilir. Operasyondan sonra memenin yeni şeklini muhafaza etmesi için yaklaşık 3 hafta boyunca özel bir elastik bandaj kullanılmalıdır.

Jinekomasti pek çok erkeğin korkulu rüyası olmasına rağmen gelişen teknolojiden destek alan estetik cerrahinin geliştirdiği uygulamalar sayesinde problem artık son derece pratik bir şekilde ve yüksek memnuniyet vaat edecek biçimde ortadan kaldırılabilmektedir. Kombine tedavilerin uygulanması sayesinde yüz güldüren sonuçlar alınabilmekte, erkeklerin senelerce yaşadığı tüm psikolojik problemlerden kısa sürede kurtulması sağlanabilmektedir.